Technologia produkcji wstążek 0
Technologia produkcji wstążek

Biorąc w dłonie niewielki przecież skrawek tkaniny, jaką jest bez wątpienia wstążka, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zanim te 25 mm tkaniny powstanie, niezbędne jest wykonanie naprawdę mrówczej pracy. Jak wygląda proces tkania wstążek satynowych i jedwabnych? Zapraszamy do lektury kolejnego wpisu naszego autorstwa.

 

W zasadzie jeszcze do połowy XX stulecia tkactwo stanowiło w naszym kraju niezwykle istotną gałąź – nie tylko przemysłu, ale życia kulturowego w ogóle. Niemal w każdym domu spotkać można było krosna, kołowrotki, wrzeciona i inne urządzenia służące do wytwarzania tkanin. Dziś rękodzielnictwo zwolna się odradza, ale w dalszym ciągu stanowi niszę, którą wypełniają przede wszystkim entuzjaści i miłośnicy dawnego rzemiosła.

Oczywiście wspomniane wyżej urządzenia nie były wykorzystywane do produkcji wstążek, które z reguły były kupowane od odwiedzających miasta i wsie handlarzy, niemniej jednak zasada produkcji jest podobna.

Na początku było koło…

Jest to spore uproszczenie, natomiast w istocie coś na rzeczy z rzeczonym kołem jest. Zanim będziemy mieli możliwość wykorzystania wstążki satynowej, wstążki jedwabnej czy wstążki brokatowej do celów dekoracyjnych, musi zaistnieć wiele okoliczności, które doprowadzą do tego, że z włókna naturalnego czy syntetycznego powstanie nić,  a więc przędza, a więc koło tkackie, a więc wrzeciono…

Proces wytwarzania poszczególnych rodzajów nici może się znacznie od siebie różnić – w inny sposób powstaje przędza jedwabna, którą pozyskuje się z kokonów owadów, jedwabników morwowych lub dębowych. Oczywiście inna będzie na przykład technologia produkcji przędzy wełnianej, którą aby pozyskać trzeba najpierw żmudnego procesowi gręplowania i obróbki, co możecie sobie nieco przybliżyć w ramach naszego profilu facebookowego „od Jagniaka do wełniaka”, w którym umieszczamy informacje dotyczące tkactwa wełny i lnu w okolicach Łowicza.

 

Samodział tkany łowicki

samodział łowicki - tkany na krosnach tradycyjnych

 

Zanim  z tworzywa, jakim jest materiał wyjściowy pochodzący od zwierząt, roślin lub będący syntezą odpowiednich polimerów zostanie nawinięty na szpule, należy go uprzednio poddać odwirowaniu, barwieniu i obróbce – dopiero po zakończeniu tych wszystkich faz przygotowawczych można uruchomić  proces produkcji naszej wstążki.

Szpulki z przędzą umieszcza się na specjalnych krosnach wstążkowych, które są urządzeniami naprawdę złożonymi i bez znajomości technologii produkcji wydawać się może, że jest to technologia kosmiczna. Każde z krosien wstążkowych składa się z serii miniaturowych krosien, z których każde posiada swój układ wątku i osnowy, dzięki czemu wstążka może uzyskać nie tylko pożądaną szerokość, ale także motyw kolorystyczny. Krosna wstążkowe mogą tkać jednocześnie 144 sztuki tkaniny. Współczesne krosna taśmowe mogą być bardo rozbudowane i złożone a wieloma procesami sterują komputery, co pozwala relatywnie tanio tworzyć taśmy o bardzo szczegółowych wzorach, takie jak na przykład. Nici prowadzące z cewek są prowadzone przez szereg haczyków ocznych, które utrzymują pozycję każdej nici i podnoszą ją i opuszczają, gdy tkanina jest tkana. Szpulki (zwane również serami) kontrolują osnowę i w zasadzie na tym polega zasadnicza różnica między krosnami tkackimi a krosnami taśmowymi.  W krosnach tkaninowych wiązka osnowy wykorzystywana jest  do podnoszenia i opuszczania osnowy i gotowej już tkaniny a wątek jest przepuszczany za pomocą czółenka. Napięcie nitki osnowy na krośnie wstążkowym jest utrzymywane przez serię kół pasowych. Mechanizm zębatkowy służy do regulacji położenia (płaskości lub nachylenia) krosna.

 

aplikacja wstążkowa

 Aplikacje taśmowe i cekiny są nieodłącznymi elementami łowickiego wełniaka

 

Być może niektórzy z was zastanawiają się w jaki sposób można uzyskać  fantazyjne efekty, które przecież można znaleźć na wielu dekoracyjnych wstążkach – zarówno satynowych, jedwabnych czy innych.  Za powstawanie motywów i układów kolorystycznych odpowiedzialne są przede wszystkim wysoce wyspecjalizowane urządzenia tkackie i wysoki poziomo zaawansowania technologii tkackiej. Być może zabrzmi to jak frazes, ale w przypadku wstążek o różnym wzorze, w krośnie wstążkowym umieszcza się nici o różnych kolorach lub łączy się wiele włókien ze sobą – niby nic, ale proszę pamiętać, że w przypadku stosowania zróżnicowanych materiałów konieczne jest odpowiednie ustawienie maszyny, aby nie dochodziło do zrywania osnowy lub marszczenia tkaniny. Tkany produkt pojawia się na rolkach, które przenoszą go do przodu w celu dalszego przetwarzania, takiego jak dodanie kleju, przeprowadzenia przez usztywniacz lub inne urządzenie do obróbki tkanin. Maszyny wyposażone w pary rolek prasują i osuszają taśmę, a duże szpule są używane do zbierania obrabianego produktu.

Ponieważ wstążka jest nawinięta na szpule, napięcie jest utrzymywane przez napinacz, dzięki czemu wstęga nie spada na szpule. Jeśli taśma ma zostać zadrukowana lub wytłoczona, jest następnie przetwarzana za pomocą kalendarza, który wygładza drukowaną powierzchnię i drukarkę lub urządzenie tłoczące. Nawijarka następnie umieszcza wstążkę na szpulach do pakowania i sprzedaży.

 

wątek i osnowa - krosno wstążkowe

Krosno wstążkowe - wątek i osnowa

 

Mam nadzieję, że w ten dość syntetyczny sposób opisałem wam technologię produkcji wstążek tkanych. Możecie teraz wyobrazić sobie jak wiele pracy należy włożyć w proces produkcji wstążek satynowych, jedwabnych czy bawełnianych. 

Pliki (1)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl