Właściwości wstążki satynowej 0
Właściwości wstążki satynowej

Dla wielu osób zajmujących się rękodziełem artystycznym wstążki satynowe są podstawowym tworzywem, które pozwala uruchomić pokłady artystycznego zamiłowania i pasję twórczą. Co jednak sprawia, że na pozór banalne dekoracje czy aplikacje wykonane z zastosowaniem wstążek satynowych są w stanie przyciągnąć wzrok nawet najbardziej opornych na piękno? W czym tkwi sekret satynowego piękna?

 

Na tak postawione pytanie odpowiedzi może być tyle ile twórców i miłośników technik rękodzielniczych, ale spróbujmy spojrzeć na wstążkę satynową, organzę czy wreszcie dekoracyjną wstążkę brokatową z zupełnie innej perspektywy, chociażby z perspektywy historyka sztuki, artysty plastyka czy wreszcie rzemieślnika, którego sprawne dłonie pozwalają uzyskać oszałamiające i zadziwiające wręcz efekty.

Wyjątkowe własności artystyczne i dekoracyjne satyny mają swoje pochodzenie w dwóch historycznych źródłach. Prawdopodobnie nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że satyna ma ścisły, historyczny związek z jedwabiem, luksusowym włóknem naturalnym. Jedwab jest niejako pierwowzorem współczesnej wstążki satynowej, którą większość z was wykorzystuje do dekorowania rozmaitych artykułów – od kapeluszy i elementów odzieży po styropianowe bombki, butelki z alkoholem itp. Druga istotna cecha satyny świadcząca o jej luksusowym charakterze to wygląd gotowej tkaniny. Wstążki satynowe produkowane zgodnie z zasadami tkactwa są gładkie i błyszczące, dlatego nawet wstążki wyprodukowane z niedrogich włókien, takich jak poliester, może sprawiać wrażenie materiału luksusowego, jakby była wykonana ze znacznie wartościowszych włókien.

tasiemka satynowa 25 mm

 

Charakterystyczny, lśniący wygląd satyny jest podstawowym czynnikiem wpływającym na powszechność aplikacji wykonanych z satyny w krawiectwie i wykorzystaniu jej dla celów dekoracyjnych. Oczywiście do tej beczki miodu nie sposób nie dołożyć nieco dziegcia, bo przecież nie wszystko złoto, co się świeci. Podobnie jest z tkaniną satynową. Duże zapotrzebowanie na satynę doprowadziło bowiem do sytuacji, w której główne skrzypce zaczęła grać cena a ta z kolei ma wpływ na jakość zastosowanych włókien. Kupując wstążkę satynową lub inne tkaniny należy zdawać sobie sprawę z tego, że przeważająca większość tego asortymentu pochodzi z krajów azjatyckich – i oczywiście nie ma w  tym nic złego, bo przecież jedwab także dotarł do Europy z Azji. Problem w tym, że dla wielu osób zakupy w azjatyckich serwisach są na tyle kuszące, że nie zdają sobie sprawy z tego, że w przesyłce może się znaleźć satynowa wstążka marnej jakości. Jedynie zakupy dokonywane u bezpośrednich importerów kontrolujących proces produkcji można mieć pewność, że wstążka będzie się odznaczała pożądanymi właściwościami.

Jakimi cechami powinna się odznaczać satyna?

Satyna była pierwotnie wykonywana z drogiego i rzadkiego tworzywa – jedwabnej przędzy. Pozyskanie surowca od jedwabników morwowych lub jedwabników dębowych wymagało nie tylko specjalistycznych zabiegów hodowlanych, ale przede wszystkim wiązało się z trudem pracy rąk ludzkich, ponieważ uzyskanie satysfakcjonujących włókien jedwabnych wiązało się z ręcznym przerobem kokonów pochodzących od wymienionych powyżej owadów. Oczywiście tkaniny satynowe najwyższej jakości są w dalszym ciągu wytwarzane z jedwabiu, jednak w praktyce rękodzielnej jest to materiał wykorzystywany naprawdę sporadycznie i stanowi margines. Nowoczesna satyna jest tkaniną wytwarzaną w głównej mierze z włókiem poliestrowych lub sztucznego jedwabiu. Oczywiście sztuczne włókno nie zastąpi naturalnego jedwabiu, natomiast w ocenie wizualnej i w dotyku można znaleźć szereg cech wspólnych dla obu materiałów. Nie bez znaczenia jest także przystępność i cena.

Skoro już napisaliśmy, że naturalna i sztuczna satyna ma wiele cech wspólnych, to znaczy to, że sekret satyny nie do końca tkwi w rodzaju zastosowanych włókien. W istocie za strukturę satyny odpowiedzialny jest tak naprawdę proces tkania a jest to jeden z trzech głównych rodzajów splotu stosowanego w tkactwie – splot satynowy lub splot atłasowy, oba terminy odnoszą się do tego samego procesu i z tego też względu satyna bywa zamiennie określana mianem atłasu.

 

Co to jest splot satynowy?

W odróżnieniu od typowej tkaniny, w której ilość osnowy jest równa ilości wątku, splot satynowy charakteryzuje się znacznie większym udziałem włókien osnowy lub wątku do wytworzenia tkaniny. Osnowa i wątek to terminy określające w tkactwie kierunek układu włókien góra-dół oraz kierunku lewej i prawej strony włókien w tkaninie. W satynie istotny jest właśnie wspomniany już stosunek jednych włókien względem drugich. Splot atłasowy (satynowy) wykorzystuje przynajmniej cztery, a może nawet szesnaście, włókna osnowy na jedno włókno wątku. Znaczy to tyle, że na każde włókno wątku może przypadać aż szesnaście włókien osnowy!

Dlaczego satyna jest lśniąca?

Opisany powyżej współczynnik proporcji jednych włókien do drugich sprawia, że patrząc na wstążkę satynową najczęściej zauważa tylko jeden rodzaj włóka – osnowę lub wątek.  Ponieważ większość włókien jest skierowana w ten sam sposób, na powierzchni tkaniny nie widać krzyżyków. Oznacza to, że światło pada równomiernie na włókna i dlatego jest odbijane równomiernie. Jest to  odbicie światła, które odpowiedzialne jest za charakterystyczny "połysk" satyny.

tasiemka satynowa zielona 25 mm

 

Jeśli spojrzeć na to zagadnienie z czysto logicznego punku widzenia oferowana przez producentów i importerów satyny wstążka podwójna nie powinna mieć  racji bytu, ponieważ aby uzyskać efekt połysku satyna musi mieć większy udział włókien osnowy widocznych dla obserwatora, któremu mimo wszystko spód wydaje się matowy. Jednak okazuje się, że tak zwana podwójna satyna istnieje a wszystko za sprawą umiejętności tkaczy, którzy wprowadzili do tkaniny dwa zestawy nici osnowy, co umożliwia stworzenie obustronnie lśniącej powierzchni.

Jakie włókna są stosowane do wykonania wstążki satynowej?

Do wytworzenia oryginalnej wstążki satynowej stosowano przez wiele dziesięcioleci włókna jedwabne, natomiast rozwój chemii i możliwość wytwarzania włókien syntetycznych sprawiła, że współcześnie wytwarzane wstążki satynowe są przede wszystkim z poliestru i sztucznego jedwabiu. Poniżej prezentuję krótką charakterystykę właściwości włókien, z których produkowane są wstążki satynowe.

Jedwab - bardzo mocne włókno z włókien naturalnych pozyskiwane z kokonów jedwabników

Poliester – mocna tkanina, choć w mniejszym stopniu niż jedwabne włókno z włókien syntetycznych, często mylone z jedwabiem.

Wiskoza (Rayon) –tkanina  wykonane z celulozy, ale sklasyfikowane jako włókno syntetyczne; włókno z włókna ciągłego i ma wysoki stopień połysku i jest popularną alternatywę dla jedwabiu

Bawełna - bawełna odbija światło inaczej niż inne włókna

 

Być może dla wielu z was jest pewnym zaskoczeniem, że wśród włókien stosowanych do produkcji satyny znalazła się bawełna, ale wbrew temu, co myślicie ten rodzaj włókien jest często stosowany w produkcji tkanin o splocie satynowym, ale są one określane mianem atłasu, którego odmianą jest satyna (poliestrowa lub jedwabna).

Czym jest atłas?

Pod wieloma względami atłas jest podobny do satyny, aczkolwiek bawełna ma z natury nieco odmienne właściwości, jej włókna odbijają światło w nieco inny sposób niż pozostałe materiały. Bawełna jest krótkim włóknem staplowym, natomiast jedwab, poliester i sztuczny jedwab są włóknami o ciągłej strukturze włókien, które różnią się strukturalnie od włókien krótkich. Atłas dzięki zastosowaniu splotu satynowego odznacza się oczywiście fakturą zbliżoną do satyny, dlatego również odbija światło i połyskuje, natomiast nie jest to tak intensywny blask jak ma to miejsce w przypadku jedwabiu czy poliestru, dlatego atłas jest znacznie rzadziej wykorzystywany do produkcji wstążek satynowych.

 

Co to jest organza?

Organza jest materiałem, który w sferze powierzchownej przypomina satynę, ponieważ jest tradycyjnie wykonany z jedwabiu i podobnie jak satyna zaliczana jest do materiałów luksusowych. Podobnie również jak satyna, organa także jest stosowana do produkcji wstążek. Podobnie jak satyna, współcześnie wytwarzana organa jest zazwyczaj wytwarzana z włókien syntetycznych, takich jak wiskoza. Organza jest niezwykle gładkim materiałem o splocie płowym, a zamiast satynowego połysku ma charakterystyczną szorstką fakturę. Ze względu na delikatność i luksusowy wygląd, może być konkurencją dla satyny przy wyborze wstążki.

 

Pliki (1)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl