Opcje przeglądania
Kategorie
Dostępność

Spieniony polistyren, czyli styropian (czasami można spotkać się w języku potocznym z nazwą steropian) jest porowatym tworzywem sztucznym, które uzyskiwane jest poprzez spienienie granulek polistyrenu, zawierających profor…i w zasadzie tyle tytułem wstępu technicznego wystarczy, ponieważ na potrzeby twórców taka wiedza jest potrzebna jak zeszłoroczny śnieg – dla nas, osób zawodowo zajmujących się wytwarzaniem elementów dekoracyjnych najważniejszą informację jest to, że ze styropianu można „wyczarować” niemal wszystko a ogranicza nas jedynie wyobraźnia i rzecz jasna dostępność konkretnych kształtek styropianowych.

 

Jaki styropian wybrać do tworzenia dekoracji?

Ponieważ rękodzieło jest wbrew powszechnej opinii rzemiosłem dość wymagającym a twórcy – jak to twórcy – bywają czasami kapryśni, dlatego już na wstępie należy wspomnieć, że styropian styropianowi nie równy a przysłowiowy szkopuł tkwi w szczegółach. Na polskim rynku kule styropianowe, jajka styropianowe, zajączki styropianowe i inne kształtki mogą pochodzić z trzech źródeł, w sensie ogólnym rzecz jasna:

- kształtki styropianowe importowane z krajów azjatyckich

 Kule styropianowe i inne bazy wyjściowe do tworzenia efektownych dekoracji wyprodukowane w krajach azjatyckich charakteryzują się stosunkowo małą gęstością, są miękkie i łatwe w obróbce – na pewno nie zabolą was palce od wciskania w nie szpilek. Duże granulki sprawiają, że kształtki mają spore niedokładności, natomiast nie są one żadną przeszkodą w tworzeniu pięknych bombek bożonarodzeniowych metodą karczocha i innymi technikami, które pokryją powierzchnię kuli w całości. Kule i inne kształtki styropianowe pochodzące z Chin są także dobrym materiałem ćwiczebnym dla grup warsztatowych, dla dzieci oraz osób uczących się. Warto jednak w przypadku kul styropianowych pochodzących z importu zainwestować w wysokiej jakości wstążkę satynową, która swoim blaskiem przyćmi niedoskonałości styropianu. Warto dodać, że kształtki styropianowe pochodzące z Chin nie są najlepszym wyborem jeśli chcecie je ozdobić technikami decoupage.

- kształtki styropianowe importowane z terytorium UE

Produkowane na terytorium Unii Europejskiej jajka styropianowe, kule styropianowe i inne kształtki wykorzystywane do ozdabiania to rzecz jasna „półka wyżej” w rankingu rękodzielników. Granulki wykorzystywane do produkcji tych kształtek charakteryzują się znacznie mniejszą średnicą – dlatego gęstość (twardość) styropianu jest znacznie większa. Kule styropianowe wyprodukowane w Europie z powodzeniem można stosować nie tylko jako element do ozdabiania wstążką satynową, cekinami czy innymi materiałami przypinanymi szpilkami bądź klejem, ale także w technice decoupage.

- kształtki styropianowe wyprodukowane w Polsce

W zasadzie powinniśmy promować produkt polski, ale niestety przedstawianie kształtek styropianowych wyprodukowanych w samych superlatywach mogłoby się okazać „strzałem” w kolano. Kule i jajka styropianowe wyprodukowane w Polsce mają niewątpliwą zaletę, czyli cenę. Jakość wyrobów jest również zadowalająca i z powodzeniem można je wykorzystywać do celów takich samych jak kształtki z rynków europejskich. Niestety w wielu przypadkach producenci jeszcze nie mają możliwości, żeby do produkcji kształtek stosować drobny granulat, który pozwoliłby uzyskać bardzo gładką powierzchnię. Styropian produkcji polskiej jest bardzo dobrym złotym środkiem, ponieważ cenowo niewiele odbiega od materiałów azjatyckich a jakościowo jest im bardzo blisko do standardów europejskich – kto wie, może już w chwili publikacji tego wpisu okaże się, że Nasz styropian osiągnął zadowalający poziom i nie ma konieczności importowania. Aczkolwiek naszym zdaniem stosowanie polskiego wyrobu jest w pełni satysfakcjonujące i nikt nie powinien mieć problemów ze stworzeniem zdobień na jego powierzchni.

 

Co każdy twórca powinien wiedzieć o styropianie?

Przystępując do pracy ze styropianem powinniście mimo wszystko pamiętać o kilku żelaznych zasadach, które być może są oczywistymi oczywistościami, ale dla pewności pozwolę je sobie tu przypomnieć:

- odpady styropianowe należy selekcjonować i nie należy ich porzucać w miejscach, w których mogłyby zostać połknięte przez dzieci lub zwierzęta

- jeśli pracujesz ze styropianem, to pamiętaj, że jest to tworzywo nieodporne na działanie wysokich temperatur, co w praktyce oznacza, że każde źródło ognia może doprowadzić do zniszczenia kształtek i pożaru – ostrożnie!

- styropian nie jest odporny na działanie wielu organicznych rozpuszczalników – aceton, rozpuszczalniki aromatyczne, smary i oleje – to tylko niektóre substancje mogące uszkodzić styropian.

 

Kiedy już wybrałeś styropianowe kształtki…

 

Jeśli już wiesz, co chcesz wykonać i wybrałeś odpowiednie kształtki styropianowe, które sprostają Twoim oczekiwaniom to nie pozostaje nam nic innego jak tylko życzyć satysfakcjonujących efektów pracy a jeśli chcesz podzielić się swoim dziełem z nami to zapraszamy do kontaktu – każdą opublikowaną prezentację będziemy stosowanie wynagradzać, by jeszcze bardziej chciało się Wam tworzyć!

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl