Spekulacje na rynkach walutowych

Giełda walutowa forex jest miejscem cały czas jeszcze bardzo zmitologizowanym w tym sensie, że nasze przekonania odnośnie sposobu jego działania i mechanizmów rządzących rynkiem walutowym są w dużej mierze oparte na nieprawdziwych przesłankach lub błędnych interpretacjach.

Jest to szczególnie istotna kwestia teraz, kiedy amronet.pl, internetowy kantor wymiany walut, sprawił, iż 400 000 osób korzysta regularnie z tego i innych serwisów wymiany walut online. Konieczne jest zrozumienie rynku, by na nim nie stracić.

Ciekawe i zupełnie nieprawdziwe teorie

Umysł ludzki ma tendencję do szukania zależności tam, gdzie ich nie ma. Wystarczy kilkukrotnie wahnięcie na poziomie poniżej istotności statystycznej, by zaczęto szukać jakiejś teorii. Wymiana walut online jest non stop bombardowana takimi pomysłami.

Bardzo popularny w naszym kraju pomysł zakłada, że na początku miesiąca oraz w okolicach 10. zakup franków szwajcarskich jest bardzo złym pomysłem, ponieważ wtedy osoby posiadające kredyty we frankach dostają wypłaty i kupują walutę na zapłacenie raty kredytu. Inny pomysł tego typu informuje nas, że polska waluta może zyskiwać przed Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą.

Wtedy bowiem polscy emigranci wracają y zagranicy z funtami i z euro lub wysyłają więcej waluty do kraju, przez co wartość złotówki rośnie w stosunku do najpopularniejszych walut polskich emigrantów. Oba pomysły, podobnie jak wiele innych, podobnych twierdzeń, można włożyć miedzy bajki ze względu na prawdziwy charakter rynku – spekulację.

Przytłaczający odsetek transakcji spekulacyjnych

W krótkim okresie czasu opieranie się na czynnikach twardych, takich jak dane makroekonomiczne czy właśnie realne zapotrzebowanie na walutę, nie ma żadnego sensu. Typowy kantor online realizuje 95% swoich operacji w celach czysto spekulacyjnych. Oznacza to, że osoby dokonujące wymiany walut nie robią tego w celu uzyskania określonej, potrzebnej im waluty, ale po to, by zarabiać lub chronić się przed stratami wynikającymi ze zmiany wartości pieniądza.

Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli wydaje nam się, że któryś z wymienionych powyżej mechanizmów mógłby wpłynąć na wartość waluty na poziomie kilku groszy, musimy sobie podzielić wpływ czynnika przed 20. Dlatego nawet jeśli mechanizm działałby naprawdę, jego wpływ na realny kurs walut byłby prawdopodobnie mniejszy niż wpływ nastroju najważniejszych brokerów, u których dzisiaj pada i są nie w sosie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *