Polityka banków centralnych a kursy walut

Ogromny wpływ na kursy walut mają banki centralne. Każda osoba, która wykorzystuje internetowy kantor wymiany walut pluskantor.pl lub któryś z podobnych portali do wymiany pieniędzy, nawet tylko sporadycznie, powinna mieć na ten temat podstawową wiedzę. Chociaż banki centralne nie mogą bezpośrednio ustawiać kursów walut, przynajmniej w krajach cywilizowanych, to ich wpływ nadal jest przemożny. Zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, nietypowych i zawsze wtedy, kiedy na rynku panuje niepewność.

Kursy sztywne i płynne

Zacznijmy od tego, że kurs naszej waluty i praktycznie każdej waluty, którą będziemy wymieniać, ma charakter płynny. Można to łatwo zaobserwować oglądając kurs walut online prezentowany przez kantor internetowy – zmienia się co 10 sekund. Nie do końca o to chodzi w płynności kursu, ale jest to jego efekt. Płynność kursu oznacza bowiem, że waluta kosztuje tyle, ile zapłaci za nią rynek. Bank nie pełni roli sklepikarza, który ustalałby cenę. Mamy wolny rynek walut.

Czy ten fakt ogranicza rolę banku centralnego? Oczywiście tak, bo nie jest on już alfą i omegą, ale nadal ma potężne narzędzia wpływu.

Stopy procentowe

Kwestia stóp procentowych jest bardzo kontrowersyjna, ponieważ ich niski poziom oznacza możliwość uzyskiwania taniego kapitału na inwestycje. Oznacza też, że posiadanie danej waluty w postaci oszczędności ma mały sens, gdyż lokaty kapitałowe są pewnie poniżej poziomu inflacji. Waluta jest tania. Z drugiej strony, wysokie stopy dają dobrą okazję do oszczędzania, ale nie do inwestowania. Waluta drożeje, chociaż rozwój gospodarczy kraju wyhamowuje. Gospodarka jest „schładzana”.

Dyskusja na temat stóp procentowych to temat na inną okazję. Tu trzeba wiedzieć, że Ban centralny może wpłynąć na kurs waluty poprzez zmianę stóp procentowych.

Poziom inflacji

Głównym zadaniem banków centralnych w gospodarce wolnorynkowej jest dbanie o poziom inflacji. Jest to zadanie tak ważne, że banki dostały daleko idącą autonomię względem swojego działania. Inflacja ma nietrudną do zrozumienia korelację z wartością waluty. Im szybciej wartość pieniądza na rynku spada, tym szybciej spadał będzie jego kurs, bo z dnia na dzień można za jednostkę waluty kupić mniej towarów. Trzeba jednak pamiętać, że inflacja dotyka wszystkich walut, więc inflacja na poziomie 10% może oznaczać wzrost wartości pieniądza w stosunku do waluty z inflacją 15%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *