Polityka a waluty

Bez obaw, nie będzie to tekst o charakterze agitacji politycznej, ani nawet tekst, który wartościowałby takie czy inne działania polityczne ani konkretnych ugrupowań, ani nawet konkretnych ideologii. Internetowy kantor wymiany walut amronet.pl i wszystkie inne kantory online reagują jednak na zmiany polityczne, a czasami nawet tylko na plotki o takich zmianach w sposób czasami wręcz drastyczny. Zrozumienie wpływu polityki na to, jak kształtuje się kurs walut online, jest kluczowe dla każdego inwestora zakładającego konto w kantorze online.

Stabilność

Jedną z najważniejszych wartości każdego rynku jest stabilność. Stabilność najłatwiej zdefiniować jako sprawdzalność prognoz. Prognozy w ekonomii mają bowiem to do siebie, że opierają się w dużej mierze na danych historycznych oraz zaobserwowanych do tej pory mechanizmach.

Nie ma jednak żadnych gwarancji, że w przyszłości będziemy widzieli więcej tego samego pomijając już sam fakt, ze prognoza sama w sobie mogła być nie najwyższej jakości. Stabilna sytuacja polityczna zazwyczaj gwarantuje jednak to, że będziemy widzieli dalsza aprecjację lub deprecjację waluty według zasad, które istniały do tej pory.

Konflikty

Niejeden kantor internetowy posiada na swojej stronie sekcję informacji ze świata, gdzie pojawiają się aktualności dotyczące konfliktów. Każdy konflikt jest zły dla waluty, ponieważ oznacza niepewność w połączeniu z ryzykami, jakie na co dzień nie występują. Najgorsze są oczywiście konflikty zbrojne, ponieważ tradycyjnym ich zakończeniem jest bankructwo obu stron, co oznacza spadek wartości waluty niemal do zera.

Z drugiej strony, każdy konflikt, kataklizm czy innego rodzaju polityczna burza doprowadzają do tego, że rozpoczyna się poszukiwanie tak zwanych bezpiecznych przystani. Najbardziej znaną bezpieczną przystanią jest frank szwajcarski, którego cena jest mocno oderwana od wskaźników ekonomicznych i po prostu panuje przekonanie, że z tym krajem nigdy nic się nie stanie, a jego waluta jest bezpieczna. Szalona aprecjacja franka szwajcarskiego nastąpiła zwłaszcza w wyniku kryzysu finansowego pod koniec minionej dekady, kiedy wartość waluty wzrosła ponad dwukrotnie.

Bezpiecznych przystani jest więcej i zazwyczaj są to waluty dużych stabilnych i wolnorynkowych gospodarek, przede wszystkim dolar amerykański i euro. Co ciekawe, zawirowania polityczne na tych walutach często prowadzą do ich aprecjacji, ponieważ wszelkie potencjalne problemy, jak się zakłada, bardziej uderzą w partnerów tych walut niż w nie same.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *