Pistolet do klejenia na gorąco 0
Pistolet do klejenia na gorąco

Wśród urządzeń, które bez wątpienia powinny znaleźć się w pracowni każdego rękodzielnika z całą pewnością nie powinno zabraknąć pistoletu do nakładania kleju na gorąco. Czym jest to urządzenie i czy należy bać się jego obsługi?

Pistolet do klejenia na gorąco przypomina swoim wyglądem niewielką lutownicę i w istocie z technologicznego punktu widzenia pistolet wykorzystywany do topienia kleju, podobnie jak lutownica, wyposażony jest w element grzejny, który ma na celu doprowadzenie spoiwa (kleju) do płynnej frakcji gwarantującej precyzyjne nałożenie w określonym miejscu.

Pistolety do klejenia na gorąco są przenośnymi urządzeniami wykorzystującymi i dozującymi kleje topliwe. Za datę pojawienia się pistoletów do klejenia na gorąco należy przyjąć lata 40. minionego stulecia i jest to jednocześnie czas, kiedy na rynku pojawiły się topliwe termoplasty. Okrągłe sztyfty zostały stworzone z jednej prostej przyczyny – istniała konieczność ulepszenia klejów na bazie wody, których skuteczność była znikoma w kontakcie z wilgocią i wodą. Topliwe sztyfty kleju w początkowej fazie były wykorzystywane głównie do klejenia podeszew obuwia. Obecnie pistolety do klejenia na gorąco są nieodłącznym atrybutem rękodzielników, stolarzy, architektów, krawców, szewców i wszędzie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie stabilnego i trwałego połączenia klejonych ze sobą detali.

Gdzie można zetknąć się z pistoletami do klejenia na gorąco?

Ze względu na wszechstronność i łatwość obsługi pistolety do klejenia na gorąco są chętnie wykorzystywane w następujących aplikacjach:

- Stolarnie i miejsca obróbki drewna

- Handel detaliczny

- Hobbyści – tworzenie dekoracji

- Pakowanie i konfekcjonowanie towarów

 

Pistolet do klejenia na gorąco

 

Kleje do pistoletu na gorąco

Wydajna praca z pistoletem do klejenia na gorąco możliwa jest tylko w przypadku zastosowania odpowiedniego kleju, którego topliwość będzie gwarantowała nie tylko długą żywotność urządzenia, ale także wpłynie bezpośrednio na jakość pracy. Kleje topliwe różnią się między sobą nie tylko średnicą i długością, ale także składem chemicznym zastosowanych do ich produkcji materiałów. W zastosowaniach hobbystycznych i na potrzeby rękodzieła wykorzystuje się zazwyczaj miękkie polimerowe kleje termoplastyczne, które zazwyczaj są przeźroczyste, chociaż występują również kleje w różnych kolorach. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że mimo swojej wodoodporności, kleje topliwe nie są odporne na działanie wysokich temperatur, co należy mieć na uwadze decydując się na ich wykorzystanie.

Jak pracować przy pomocy pistoletu do klejenia na gorąco?

Najważniejszą zasadą obowiązującą przy pracy z użyciem wszystkich elektronarzędzi jest bezpieczeństwo i od tego należy zacząć. Kupując pistolet do klejenia na gorąco upewnijmy się czy posiada odpowiednie dopuszczenia, zwróćmy uwagę na charakterystyczny znak CE – jeśli urządzenie go nie posiada to nie decydujmy się na jego kupno. Więcej informacji dotyczących bezpieczeństwa stosowania znajdą Państwo przy opisie poszczególnych urządzeń z naszej oferty.

Wróćmy jedna do samej zasady pracy z zastosowaniem pistoletu do klejenia na gorąco. Jak to się dzieje, że klej, który ma przecież stałą konsystencję uzyskuje formę żelu a po wystygnięciu na powrót staje się ciałem stałym? Sekret działania tkwi jak zawsze w szczegółach. Podczas używania pistoletu do klejenia na gorąco element grzejny doprowadza termoplastyczny klej do frakcji płynnej. W zależności od rodzaju pistoletu kolejne porcje kleju są wtłaczane do spustu urządzenia ręcznie albo za pociągnięciem spustu. Po uzyskaniu płynnej konsystencji klej jest dociskany do zaworu zwrotnego. Zawory pistoletów są wykonane w taki sposób, aby uniemożliwić klejowi samo wypływ. Większość pistoletów do klejenia na gorąco jest wyposażonych  okienko rewizyjne, które pozwala użytkownikowi określić czy w komorze znajduje się dostateczna ilość kleju czy może koniczne jest załadowanie kolejnej laski topliwa.

Proces topienia trwa od dwóch do pięciu minut, ale oczywiście może być znacznie krótszy jeśli pistolet został wstępnie nagrzany, a także od tego czy jest w trakcie pracy czy dopiero został uruchomiony. W standardowym pistolecie do klejenia na gorąco temperatura jest kontrolowana przez termicznie czułe rezystory ograniczające prąd cieplny podczas procesu topienia. Ponieważ rezystory odpowiadają za ilość powstającego ciepła, dlatego ryzyko poparzenia osoby obsługującej jest naprawdę niewielkie.

W dalszej fazie klej jest dozowany ze stożkowej dyszy, która jest zazwyczaj metalowa i może być  bardzo gorąca. Niektórzy producenci wytwarzają pistolety klejowe z dyszami z ochronną gumową obudową, aby zapobiec poparzeniom. Klej można dozować cienkimi paskami, a po wyrzuceniu go z pistoletu klej na kilka minut wyschnie i stwardnieje.

UWAGA:

NIE ZAPOMNIJ PO SKOŃCZONEJ PRACY ODŁĄCZYĆ URZĄDZENIA OD ŹRÓDŁA ZASILANIA

 

Końcowe uwagi dotyczące stosowania pistoletów do klejenia na gorąco

Ponieważ nie wszyscy jesteśmy specjalistami w dziedzinie używania urządzeń, dlatego warto przeczytać kilku rad, pochodzących od producentów pistoletów klejowych, co pozwoli uczynić proces klejenia jeszcze bardziej efektywnym:

- Pracując z zastosowaniem pistoletu do klejenia na gorąco warto zadbać o to, aby robić to na odpornych na temperaturę blatach lub tacach, ponieważ kleje topliwe mogą kapać, jeśli zostanie użyta zbyt duża siła w trakcie wyciskania

- Ponieważ temperatura jest głównym czynnikiem w procesie nakładania kleju na gorąco, dlatego należy pamiętać o tym, że wystawiony na zbyt dużą ilość światła lub ciepła klej będzie się topił – nie zostawiaj kleju pod zaświeconą żarówką, na nasłonecznionym parapecie, w pobliżu grzejnika itp. Niskie temperatury także nie są najlepsze dla klejowych sztyftów, które przechowywane w zbyt niskich temperaturach staną się kruche i łamliwe, co w efekcie może uniemożliwić ich wykorzystanie.

- Pamiętaj o tym, że każdy rodzaj kleju wymaga zastosowania odpowiedniego urządzenia:

- pistolety niskotemperaturowe topią klej w temperaturze 250 stopni i nadają się do delikatnych materiałów, klejenia wstążek, styropianu itp.

- Pistolety wysokotemperaturowe mogą osiągać 400 stopni i są kompatybilne tylko z bardziej wytrzymałymi lub "twardymi" klejami.

Niektórzy producenci oferują modele o podwójnej temperaturze pracy, co umożliwia ich wykorzystanie dla wielu projektów.

Mamy nadzieję, że zagadnienia dotyczące stosowania i zasady działania pistoletów do kleju na gorąco zostały opisane na tyle obszernie, że nawet największy sceptyk odważy się sięgnąć po to rozwiązanie. Zapraszamy także do zapoznania się z naszą ofertą oraz prosimy o uważne przeczytanie instrukcji obsługi, co pozwoli uniknąć poparzenia a pracę uczyni bezpieczniejszą.

Pliki (1)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl