Wytwarzanie przędzy z włókien krótkich lub długich było przez wiele stulecie naszą etniczną specjalnością. Pisząc etniczną mam oczywiście na myśli krąg kultury słowiańskiej, dla której prace rzemieślnicze i rękodzieło w zakresie tkactwa stanowiły ważny element codziennej pracy.  

 

Szczególne znaczenie miało tkactwo na polskiej wsi, w wielu rejonach Polski wykształciły się swoiste techniki tkania, mieszania włókiem i ich farbowania. W łowickiem nie było inaczej i z tego miedzy innymi powodu postanowiliśmy uruchomić nasz sklepik – by dzięki Waszemu wsparci słowo „było” przestało straszyć, by przeszłość zamienić chociaż trochę w teraźniejszość. Zapraszamy do zakupów, bo naprawdę chcemy stworzyć w naszej małej ojczyźnie, w naszej wsi, wyjątkowe miejsce, w którym czas i praca będą się ze sobą przeplatały…jak wątek i osnowa.

Dla potwierdzenia konieczności ratowania kultury tkackiej w rejonie Łowicza przytoczę tylko krótki fragment artykułu zamieszczonego w kalendarzu z 1910 roku.

Niema okolicy w królestwie Polskim, gdzieżby przemysł tkacki był tak rozwinięty, jak w Księstwie Łowickim.

W każdym, choćby najmniejszym gospodarstwie znajdować się musi warsztat tkacki i w każdym siej len i przędą go. Nawet wyrobnicy po wsiach, którzy oprócz własnej chałupy i placu pod nią , nie posiadają własnego gruntu, biorą od gospodarzy na odrobek parę zagonów, żeby sobie zasadzić kartofli i zasiać lnu.

W całym Księstwie jest taki jest taki "honor", że każdy włościanin czy włościanka musi mieć koszulę z własnego lnu, i panuje takie przekonanie, że można mieć koszulę tylko z własnego płótna".

i dalej już o właściwym i głównym z naszej perspektywy aspekcie związanym z tkactwem:

"Mniej może pod względem ilościowym, lecz za to więcej pod względem jakościowym jest rozwinięte w Księstwie Łowickim tkactwo wełniane.

Tkaniny wełniane mają osnowę lnianą, a wątek wełniany, pokrywający zupełnie przędzę. Tych materiałów używają na spódnice, fartuchy, staniki i spodnie.

Wyrabiają także tak zwaną kratkę, wełna na wełnę, t.j. wątek i osnowa wełniane. Z tych znowu szyją jubki na zimę, sukienki dla dzieci i powłoki na pierzyny. Materiały te są bardzo mocne i trwałe.

Księżanki nasze nie potrzebują mód paryskich: one mają swoje ksiązackie mody, które bardzo często zmieniają. Zmiany te polegają na doborze kolorów wełny, szerokości bronzek (pasów), kroju staników, zawiązywaniu salinówek (chustek), upięciu wstążek, szerokości spódnic itp. Obecnie (1910) są modne bardzo szerokie wełniaki i żadna modnisia nie włoży wełniaka, który ma mniej, jak 8 łokci obwodu."

W tym dziale naszego sklepiku znajdziecie artykuły do zgrzeblenia od taśm po gotowe zgrzeblarki ręczne. Mamy nadzieję, że wysoka jakość oferowanych produktów zachęci Was do zakupów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl