Kantory online – hit czy przejściowa moda?

W Internecie nieustannie pojawiają się różnego rodzaju przejściowe mody i trendy zapowiadające totalną zmianę społecznego paradygmatu tylko po to, by potem nagle zniknąć. Google+ miało być antidotum dla Facebooka, Linked-In miał być portalem społecznościowym dla profesjonalistów zastępującym wszelki recruiting, a bramki sms miały wyprzeć komunikację przez klasyczne telefony.

Pojawiają się też oczywiście trochę bardziej poważne usługi. Jedną z nich jest wymiana walut online, czyli specjalne portale, za pomocą których można wymieniać pieniądze w sposób zbliżony do transakcji bankowości elektronicznej.

Jak to dzisiaj wygląda?

Internetowy kantor wymiany walut to wspólna nazwa, jaką przybrały serwisy zajmujące się wymianą pieniędzy w sieci. Jest ich zaskakująco dużo. Nas polskim rynku można by wyróżnić kilkanaście prężnych podmiotów z amronet.pl na czele, ale doliczenie się każdego kantoru online byłoby trudnym zadaniem ze względu na stosunkową łatwość prowadzenia tej działalności.

Nie jest to łatwość formalna, ponieważ trzeba spełnić bardzo rygorystyczne warunki przewidziane dla instytucji finansowych, ale samo prowadzenie działalności jest bardzo proste. Opiera się ono na budowie systemu informatycznego, który jako agent łączy się z globalnymi giełdami walutowymi i tak naprawdę korzysta z ich infrastruktury.

Kantor internetowy jako działalność to obecnie blisko 25 miliardów obrotów każdego roku i pół miliona unikalnych klientów (firm i osób prywatnych). Mówimy już zatem o gigantycznej skali przedsięwzięcia.

Dlaczego kantor online?

Co powoduje, że ten biznes jest tak popularny? Nie ma tutaj żadnej tajemnicy. Ludzie muszą wymieniać pieniądze czy tego chcą, czy nie. Dlatego szukają najlepszej opcji. Klasyczny kantor jest niewygodny jak na standardy XXI wieku. Banki są drogie. Internetowe kantory łączą w sobie wygodę banków z niskimi cenami, które do tej pory nie były na rynku widziane. Za nowe możliwości odpowiada po prostu technologia informatyczna.

W kantorach online nie należy się tak naprawdę doszukiwać niczego specjalnie nowego. Jest to najzwyklejsza w świecie ewolucja nie różniąca się niczym wcześniejszą ewolucją bankowości internetowej. Przelewy online robimy, bo są tanie i wygodne, a ich zrobienie to żadna sztuka. Dokładnie to samo możemy powiedzieć o wymienianiu pieniędzy online. Musimy tylko się jeszcze trochę bardziej do tego przyzwyczaić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *