W jaki sposób projektowana są wstążki ozdobne? 0
W jaki sposób projektowana są wstążki ozdobne?

Podobnie jak w przypadku wszelkiego rodzaju tkanin, podobnie w przypadku wstążek zachodzi konieczność zaprojektowania produktu finalnego w taki sposób, żeby spełniał oczekiwania rynku i potencjalnych klientów zarówno pod względem kolorystycznym, strukturalnym i funkcjonalnym, Jakie są wobec tego wytyczne przy projektowaniu wstążek?

Jak każda dziedzina branży tekstylnej, tak samo stosunkowo wąska nisza, którą wypełniają producenci wstążek, podlega swoistym zmianom podyktowanym przede wszystkim przez popyt. Gusta klientów zmieniają się nie tylko w stosunku do rodzaju wstążek, ale także co do kolorów, pór roku a nawet zamierzonych zastosowań. Najlepszym przykładem mogą być dekoracyjne wstążki satynowe, których sprzedaż dla florystów i osób zajmujących się rękodziełem osiąga znaczące pułapy sprzedaży w okresie przedświątecznym oraz w trakcie letniego boomu weselnego, natomiast w pozostała łych okresach zapotrzebowanie na ten rodzaj wstążki jest na umiarkowanym poziomie.

Dla producentów współczynniki rynkowe mają kolosalne znaczenie, ponieważ odpowiednio wczesne wdrożenie danej gamy produktów, linii kolorystycznej i odpowiedniej struktury oferowanej wstążki może się przełożyć wprost na przysłowiowe być lub nie być danej fabryki. Dlatego między innymi branża wstążkarska jest tak ściśle związana ze światem mody, bo przecież nie należy zapominać o tym, że wstążki – nie tylko satynowe, ale także jedwabne czy atłasowe od samego początku stanowiły cenny i pożądany dodatek do wszelkiego rodzaju odzieży od kapeluszy na zapomnianych już nieco tasiemkach aksamitnych wiązanych chłopcom na szyi kończąc. Wahania rynku sprawiają, że w ofercie wielu producentów próżno szukać deseni i kolorów popularnych jeszcze kilka lat temu.

Oczywiście zastosowany materiał i jego struktura nie są jedynymi elementami, na które należy zwrócić uwagę przy projektowaniu wstążki. Nie bez znaczenia jest także szerokość. W branży wstążkarskiej szerokość wytwarzanych wstążek zawiera się w przedziale od 0,32 do 30 cm, chociaż zgodnie z obowiązującymi standardami, które zostały ustanowione pod koniec XVIII wieku, podstawową jednostką szerokości jest jeden Ligen, który wynosi mniej więcej 0,67 mm. Jako ciekawostkę warto w tym miejscu wspomnieć, że jest to jednostka o charakterze historycznym, która miała zastąpić powszechny system metryczny i calowy. W nomenklaturze można się także spotkać z określeniem tej jednostki mianem  paryskiego systemu miary.

Wstążka jest więc nie tylko swoistym detalem, ale niezwykle istotnym elementem dekoracyjnym, który może być zadrukowany, w wstążkę mogą być wplecione nitki, cekiny, druciki, ale nade wszystko jest wstążka obiektem wszechstronnie wykorzystywanym, który podobnie jak nasza garderoba podlega prawom rynku, mody i innych czynników wpływających na proces produkcji.

Pliki (1)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl