Jak powstaje wstążka? 0
Jak powstaje wstążka?

Wstążki mogą być wytwarzane z szerokiej gamy materiałów i jest to jedno z podstawowych kryteriów ich klasyfikacji. Kryterium dodatkowym klasyfikacji wstążek i tasiemek jest ich tekstura. Trzy główne kategorie procesu produkcji określają sposób wykończenia krawędzi wstążki, które mogą być cięte, tkane oraz o krawędziach wykończonych drutem.

Najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym typem wstążek są oczywiście wstążki o krawędziach „zarobionych” delikatną krajką lub o krawędziach tkanych, które mogą być ponadto proste lub profilowane w ramach możliwości technologicznych danego urządzenia lub fabryki. Wstążki o krawędziach tkanych mają ponadto czysto praktyczną przewagą  nad innymi rodzajami wstążek, ponieważ obrobione krawędzie sprawiają, że nawet podczas prania krawędzie wstążki nie ulegną deformacji i rozwarstwieniu.

Wstążki o krawędziach wykończonych drucikiem stanowią pod względem popularności drugą grupę asortymentową. Wstążki z drucikiem powstają zazwyczaj poprzez wycięcie z szerszego pasma tkaniny wstążki o pożądanej szerokości, w którą następnie jest wplatany drucik. Wstążki z drucikiem są ponadto dobrą bazą wyjściową do wytwarzania wstążek o nieprzeciętnych walorach dekoracyjnych. W tym celu do tkaniny wprowadzane są szlachetne wątki wśród których najpopularniejsze są dodatki jedwabiu, ale zdarzają się też tasiemki, w których stosowane są nitki z dodatkiem złota lub srebra, są to jednak zamówienia indywidualne i dotyczą wyrobów specjalnego przeznaczenia.

Wstążki o krawędziach ciętych i nieobrobionych są najczęściej stosowane do pakowania prezentów a ich powierzchnia jest często zadrukowana okolicznościowym motywem nakładanym na drodze termo transferu. W dalszym etapie produkcji wstążka taka przechodzi przez urządzenie zwane w fachowej nomenklaturze usztywniaczem. Proces ma na celu zespolenie krawędzi, aby nie ulegały siepaniu. Wstążki wysokiej jakości wykonywane są zazwyczaj z acetatu lub termoplastu, który pozwala się łatwo kroić z zastosowaniem rozgrzanych noży spajających w trakcie procesu krawędzie w celu zabezpieczenia ich przed rozwarstwianiem.

Wstążki stosowane do ozdabiania tkanin są zazwyczaj wytwarzane z różnego rodzaju tkaniny. Na rynku dostępne są różne rodzaje wstążek tkanych:

- wstążki jedwabne

- wstążki aksamitne

- wstążki satynowe

- wstążki bawełniane

- wstążki wełniane

- wstążki z materiałów syntetycznych

W procesie produkcji wstążek prowadzone są często różne zabiegi powierzchniowe, które mają na celu zmianę właściwości wizualnych lub użytkowych wstążki.

Oprócz wymienionych powyżej właściwości wstążek nie sposób nie wspomnieć o możliwościach uzyskania przez wstążkę określonej tekstury, co zresztą także jest efektem zastosowania odpowiedniego procesu technologicznego. W przypadku wstążek możemy mówić o przynajmniej sześciu głównych kategoriach tekstury:

- wstążki o strukturze organdyny, organzy, organdyny, organzyny (wszystkie określenia dotyczą jednej struktury)

- wstążki satynowe / wstążki atłasowe – powstające przez zastosowanie splotu satynowego / atłasowego

- wstążki aksamitne uzyskiwane przez wprowadzenie między nitki osnowy i wątku dodatkowych nitek runowych w formie pętelek, które pozostawiono nierozcięte (aksamit pętelkowy) lub rozcinano (aksamit strzyżony).

- wstążki rypsowe, które zostaną scharakteryzowane w osobnym artykule

- wstążki metaliczne – jak wyżej

- wstążki z włókien naturalnych – jak wyżej

 

Scharakteryzowane powyżej procesy są w znacznym stopniu uproszczone, ponieważ technologia sama w sobie wymagałaby powstania prawdziwego elaboratu, w którym można by było scharakteryzować sposób tkania, sposób układania poszczególnych splotów czy wreszcie szczegółowe metody określające proces obróbki po zakończeniu procesu technologicznego produkcji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl